Fyziologie oka a vidění: 2., doplněné a přepracované vydání

Přední strana obálky
Grada Publishing, a.s., 31. 10. 2014 - Počet stran: 108
V době od prvního vydání se objevily nové poznatky o fyziologii oka a mechanizmu vidění, které bylo nutné zahrnout do aktualizovaného vydání díla. Jedná se o poznatky jak o struktuře sklivce, tak o významu pigmentového epitelu sítnice, které jsou klíčové při diagnostice i při léčení očních chorob pomocí kmenových buněk a transplantace pigmentového epitelu.Kniha seznamuje čtenáře s anatomií a fyziologií zrakového ústrojí, s vlastnostmi optického prostředí, s elektrofyziologií i potřebnými znalostmi z biochemie a dalších potřebných oborů.
V prvních kapitolách je podán přehled anatomie a biochemie zrakového ústrojí. Podrobně je popsána struktura jednotlivých vrstev stěny oka i obsahu oční koule, včetně nejnovějších poznatků v ultrastruktuře tkání. Další kapitoly se zabývají také anatomií a fyziologií očních přídatných orgánů, funkční topografií zrakové mozkové kůry s jejími senzitivními, senzorickými i motorickými oblastmi a fyziologií cévního systému oka. Podrobně je probírána problematika regulace tvorby nitrooční tekutiny, která podmiňuje výši nitroočního tlaku a náchylnost ke vzniku zeleného zákalu, metody jeho měření a farmakologické účinky jednotlivých typů biochemických látek, které ovlivňují tvorbu nitroočního moku i jeho odtok. Zdůrazněn je význam hematookulární bariéry. Další části publikace se zaměřuje na fyziologické jevy zrakového systému, jako je refrakční stav oka, akomodace oka, barvocit, zraková ostrost, zorné pole. Popsána je i elektrofyziologie vidění v závislosti na funkci sítnicov
ých elementů, jsou zmíněny elektrofyziologické vyšetřovací metody, které umožňují objektivní vyšetření funkční aktivity sítnice a zrakové dráhy, včetně nejmodernější multifokální elektroretinografie. Zmíněny jsou i fyziologie očních pohybů, vývoj a stupně binokulárního vidění a psychofyzikální aspekty vidění. V závěru publikace jsou popsány současné trendy ve vývoji umělé sítnice a sítnicových protéz, které jsou vyvíjeny pro nemocné se zbytky zraku.
 

Vybrané stránky

Obsah

Úvod
7
1 Oční koule
11
2 Přídatné oční orgány organa oculi accessoria
31
3 Cévy oka očnice a zraková dráha
41
4  Funkční topografie mozkové kůry
45
II Fyziologie vidění
47
5 Refrakční vlastnosti oka
49
6 Fyziologie cévního systému oka
50
12 Fotochemie zrakových pigmentů
61
13 Rozlišování barev a teorie barevného vidění
62
14 Zraková ostrost
64
15 Elektrofyziologie sítnice
66
16 Fyziologie vidění psychofyzika zrakové ostrosti a vnímání kontrastů
70
17 Fyziologie očních pohybů
72
18 Zorné pole
76
19 Psychofyziologie zraku iluze a vyvolané odpovědi
77

7 Nitrooční tekutina
51
8 Cévnatka a pigmentový epitel
53
9 Nitrooční tlak
54
10 Akomodace oka
58
11 Rozlišování intenzity světla a duplicitní teorie vidění
60
20 Náhrady sítnice sítnicové protézy
81
Rejstřík
83
Barevná příloha
97
Autorská práva

Další vydání - Zobrazit všechny

Bibliografické údaje