Obrázky stránek
PDF
ePub

2. při zemědělských školách všeho druhu a školách národních 22 (vyšší i nižší);

3. pod správou okres. sdružení republikánského dorostu 30 (vesměs nižších);

4. při soukromých ústavech výzkumných, drůbežnických farmách, okresních školkách demonstračních a u jednotlivých zemědělců 23.

Celkem 85, z toho 27 vyšších.

Fenologická služba.

Aby získán byl pokud možno aspoň hrubý obraz přirozených krajů, dříve než tyto vymezeny budou na základě přesných výsledků agrometeorologických pozorování, jichž nutno v úvahu bráti za delší období pozorovací, organisována byla v roce 1923 pozorování fenologická. Tato provedena zatím (na zkoušku) pouze v české oblasti Čech. Toto omezení na českou oblast jeví se dnes, po zkušenostech získaných ze zpráv pozorovatelů v českých krajích, účelným. Z 500 vrácených, vyplněných záznamních formulářů (z poznámek pozorovatelů) vysvítá, že celý rok 1923 byl abnormální, s velkými odchylkami v nastupování jednotlivých vývojových fází u hospodářských plodin, oproti létům středním (normálním). Takováto data v řadě výsledků několika let by se zajisté uplatnila nežádoucím způsobem.

Zpravodajství fenologickému, vzhledem k poměrně nízkému nákladu finančnímu a k tomu, že zabezpečiti může velmi cenný materiál pro zemědělskou klimatologii, nahražujíc v mnohých směrech nepoměrně dražší výsledky, získané na agrometeorologických stanicích, věnována jest největší pozornost. Přihlíženo v prvé řadě k tomu, aby získán byl větší počet stálých, spolehlivých a interesovaných pozorovatelů ze řad přátel přírody (zemědělci praktičtí, zahradníci, včelaři, lesníci a jiní).

V roce 1924 věnována byla zvýšená péče zpravodajství fenologickému. Podle vzoru českého záznamního formuláře pro tato pozorování vypracován i německý formulář. Při této příležitosti nutno zmíniti se o ochotné a účinné výpomoci Německého odboru Zemědělské rady, který sám převzal rozesílání tiskopisů na spolehlivé zpravodaje, zvláště ze řad včelařů.

Přes velké úsilí (občasná výzva uveřejňovaná v krajinských listech), aby zastoupeny byly v řadách pozorovatelů pokud možno všechny okresy, nepodařilo se dosud získati spolehlivého materiálu ze všech krajů. Mezi pozorovateli našlo se značné procento těch, kteří zaslali vyplněné dotazníky nejen o kulturách polních, nýbrž i o ovocných a lesních stromech (keřích) a lučních kulturách. Pozorování byla mnohdy doplněna i cennými zprávami povětrnostními, i daty z fenologie živočišné. Nejlepšími pozorovateli zdají se býti zpravodajové ze řad zahradníků a včelařů. Nejvíce potíží pozorova

telům skýtají pozorování na kulturách lučních (neznalost velkého množství druhů a odrůd travních).

Rozdělení zpravodajů na jednotlivé soudní okresy dle vrácených vyplněných dotazníků není dosud zcela uspokojující. Z výsledků za uplynulý rok (pokud byly vráceny) je zřejmc, že poměrně ve velkém procentu okresů (as 60) nenašel se ani jediný pozorovatel, při čemž překvapuje, že mezi nimi jsou i okresy s velmi jinak pokročilou kulturou zemědělskou (Pardubice, Nymburk, Roudnice, Beroun a j.); rovněž mnohé zemědělské školy neprojevily dosti zájmu a porozumění pro akci fenologickou přesto, že všechny byly záznamními formuláři poděleny v první řadě.

Celkově bylo vráceno as 25% vyplněných dotazníků z rozeslaného počtu.

Kontrolni a inspekční služba.

V roce 1923 zástupce ústavu (Ing. K. Pelák) vykonal kontrolní cestu na těchto agrometeorologických stanicích: Maxov, Plzeň, Bělehrad, Klatovy, Sobětice, Budělovice, Kvitkovice, Bošilec, Volešník, Záblatí, Slapy, Tábor, Petrovice, Mladá Boleslav, Český Brod, instaloval stanici při selekční stanici na školním závodě v Uhřiněvsi. Při rekognoskování pozemků dvora Jakubského v Jindřich. Hradci přehlédnuty stanice při odborné škole hospodářské v Jindřichově Hradci a v Nežárce u Jindřichova Hradce.

V roce 1924 informační a inspekční cesty, jichž účelem byla přehlídka zařízení staničního a poučiti pozorovatele o správném konání zpravodajské služby a využití získaných dat (lokální prognosa), vykonal zástupce ústavu (Ing. Pelák) na tyto stanice: Neveklov, Sedlčany, Mitrovice, Slaný, Hořešovice, Šluknov, Chrudim, Morašice, Pohled, Vojtěchov, Polná, Keřkov, Lípa, Heralec, Hlinsko, Chřenovice, Humpolec, Potštýn, Poděbrady a Roudnice. Instalování půdních teploměrů provedl na stanici v Libějovicích, Č. Budějovicích, v Krči a na státním velkostatku v Kolči, kde konány pokusy o vlivu hnojení hnědým uhlím na zvyšování teploty v půdách.

V příštím roce hodlá ústav zavésti povinnost pro zpravodaje stanic, vyplňovati zvláštní zápisky stručnou charakteristikou povětrnosti v jednotlivých měsících a připojením vlastního posudku pozorovatelova o vlivu povětrnosti na zemědělskou vegetaci a postup prací polních.

Činnost veřejná.

Veřejným i soukromým zájemníkům udíleny byly informace, rady a pokyny ke správnému vedení stanice, k výpočtu obtížnějších dat pro předpověď povětrnostní dle výsledku měřených hodnot ve volné přírodě, jak ústně, tak i písemně.

Z dobrozdání o klimatických poměrech vzhledem k zemědělským kulturám uvádíme:

V roce 1922 pro ministerstvo zemědělství vypracována zpráva o poměrech tepelných a větrných, panujících v II. polovici měsíce října 1920, hlavně se zřetelem na ohrožení uložených zásob brambor na Českomoravské vysočině.

Pro Český odbor Zemědělské rady podán posudek o vlivech klimatických činitelů v roce 1922 na rostlinnou produkci.

Ústav zúčastnil se konference svolané Státním statistickým ústavem na rozdělení Slovenska a Podkarpatské Rusi v přirozené oblasti zemědělské.

V roce 1923 pro Český odbor Zemědělské rady vypracován posudek povětrnostních faktorů v okrese poděbradském, s ohledem na zemědělské kultury a se zvláštním zřetelem ku poměrům srážkovým.

Ředitel ústavu prof. Ing. J. Kopecký upravil a vydal tiskem. charakteristiku klimatických poměrů v roce 1922 pod názvem »Abnormality klimatické v roce 1922«. Zástupce ústavu (Ing. K. Pelák) zúčastnil se 3 schůzí odborníků, svolaných Státním úřadem statistickým, za účelem rozdělení Čech, Moravy a Slezska na přirozené výrobní obvody zemědělské. Pro tisk průvodní zprávy, vydané Státním úřadem statistickým, vypracován elaborát o typických půdách českých (Ing. J. Spirhanzl).

Pro Český odbor Zemědělské rady v Praze vypracován nástin o průběhu meteorologických faktorů v roce 1923, se zvláštním zřetelem k vlivu povětrnosti na vývoj zemědělských kultur a prací polních.

Účast na výstavách.

Každý rok zúčastnil se ústav celostátní hospodářské výstavy v Praze (květen) exposicí, kde vystaveny byly názorně oba typy zakládaných stanic agrometeorologických (s dřevěnými i plechovými ochrannými budkami), předvedeny i složitější aparáty, fotografie (s nadpisy) různých forem mrakových, mapy RČS, znázorňující normální poměry tepelné a srážkové (isothermami a isohyetami) a konečně pomocné tabulky a diagramy k výpočtu důležitých hodnot pro praksi zemědělskou sytostní doplněk. bod rosný. Rovněž ukázkami z domácí literatury z oboru zemědělské meteorologie bylo na tento důležitý moment zemědělské výroby upozorněno. Hlavně hleděno získati zájem u pozorovatelů pro zužitkování výsledků agrometeorologických pozorování pro stanovení předpovědi počasí na 24 hodin do budoucna (lokální prognosa). Někteří z pozorovatelů (bohužel velmi malé procento) nabyli v tomto směru velmi uspokojujících výsledků (až v 80% případů, ano i více, předpověděli úplně správně počasí do předu).

V roce 1922 zúčastnil se ústav hospodářsko-průmyslové výstavy ve Zvoleni úplně vybavenými stanicemi obojího typu, vystavenými v rámci exposice výzkumných ústavů zemědělských v Bratislavě (oddělení pedologické).

Také hospodářské výstavě v Košicích věnována pozornost. Vystavena stanice vyšší (typu IIIa), půdoznalecké mapy větších komplexů pozemků a mapy RČS, znázorňující normální stav poměrů tepelných a srážkových, zpracovaných na základě mnohaletých výsledků pozorování.

Činnost publikační.

Ústavem bylo vydáno: Zprávy o půdoznaleckém prozkumu dvora Valečova s kolorovanou mapou. (Věstník ministerstva zemědělství 1922.)

Zpráva o pojednání IV. mezinárodní konference půdoznalecké v Praze 1922. (Comptes rendus de la IVe Conferénce internationale pédologique à Prague 1922.)

Agropedologische Kartierungsarbeiten i. d. Tschechoslovakischen Republik, Referent Ing. Spirhanzl. (Pro mezinárodní komisi pro kartografii půd. 1923.)

Comptes Rendus de la IVème conférence agropédologique à Prague 1922 v 500 exemplářích. (1924.)

Popis půd v Čechách podle přirozených krajin. (Pro Státní ústav statistický v r. 1924.)

Prof. Ing. J. Kopecký: Vývoj půdoznaleckého bádání v Čechách. (Atheneum 1922.)

Základy zemědělské meteorologie a bioklimatologie.
(Praha 1922.)

Německý návod pro pozorování agrometeorologická. (Publi-
kace Svazu zemědělského výzkumnictví 1923.)

Prof. Ing. J. Kopecký a Ing. Spirhanzl: Mapa půd Československé republiky. 1: 1,000.000. (Encyclopédie tschéchoslovaque 1924.) Půdní poměry Československé republiky. (Encyclopédie tschéchoslovaque 1924.)

Ing. J. Spirhanzl: Rozhovory o půdě. (Venkov 1921 a 1922.)
O zralosti půdní. (Čsl. Zemědělec 1922.)

Poznej svou půdu. (Praha 1922.)

IV. Mezinárodní konference půdoznalecká v Praze. (Zemědělský Archiv a Atheneum 1922.)

Noví zemědělci. (Čsl. Zemědělec 1922.)

Sibiřské zemědělství se zřetelem ke klimatickým a půdním
poměrům. (Brázda 1922.)

Zemědělství na jihočeské výstavě v Písku. (Venkov 1922.)
Z půdoznalecké prakse. (Zemědělský Archiv 1923.)

Mezinárodní konference půdoznalecká v Praze. (Sborník Čsl.
společnosti zeměpisné 1922.)

Über die Untersuchungsmethoden in der Natur bei den agro-
pedologischen Kartographierungsarbeiten in Böhmen.
(Internat. Mitteilungen für Bodenkunde, Berlin 1923.)

Podmítka strniště. (Venkov 1923.)

Život v půdě. (Čsl. Zemědělec 1923.)

Rašelina. (Čsl. Zemědělec 1923.)

Ing. J. Spirhanzl: Proč se doporučuje rašelina jako stelivo. (Čsl. Zemědělec 1923.)

Rašelina v zahradnictví. (Zemědělská Jednota 1923.)

Zemědělský význam fysikálních vlastností půdních. (Čsl. Zemědělec 1923.)

O rašelinách. (Časové spisky ministerstva zeměděl. č. 38.) Zemědělský význam fysikálních vlastností půdních. (Čsl. Zemědělec 1924.)

Voda v půdě. (Čsl. Zemědělec 1924.)

- Grafikon ke klasifikační stupnici prof. Ing. Kopeckého. (Čsl. Zemědělec 1924.)

Jak stláti rašelinou. (Čsl. Zemědělec 1924.)

Jaký význam má válcování pole. (Čsl. Zemědělec 1924.)
Jaký význam má vláčení pole. (Čsl. Zemědělec 1924.)

Jaký význam má prohlubování a podrývání půdy. (Čsl. Ze-
mědělec 1924.)

Jaký užitek skýtá půda vedle výroby rostlinné. (Čsl. Zemědělec 1924.)

Podzimní orba. (Čsl. Zemědělec 1924.)

Slínování a zhutňování lehkých půd. (Čsl. Zemědělec 1924.)
Kultivace rašeliništ. (Zemědělský Archiv 1924.)

Přístroj k určování vodní propustnosti půdy. (Zemědělský
Archiv 1924.)

IV. Mezinárodní kongres půdoznalecký v Římě. (Zemědělský
Archiv a Venkov 1924.)

Mimořádná půdoznalecká konference v Praze 1922. (Athe-
neum 1924.)

Fenologická zpravodajství. (Zemědělská Jednota 1923.)
Vspaška, boroňba i ukatyvanie polja. (Chozjajin 1924.)

Izsledonie počvy. (Chutor 1924.)

O fenološkin opažanjima u Čechoslovačkoj Republici. (Poljoprivrednij Glasnik, Bělehrad 1923.)

Ing. J. Spirhanzl a prof. Kobza: Učebnice pedologie pro vyšší školy hospodářské, (1924.)

Ing. Petr Kučera: Pedologický prozkum komplexů lesů Staré Boleslavi s půdoznaleckou mapou. (Věstník ministerstva zemědělství 1924.)

Ředitel:

Personalie ústavů.

Ing. Josef Kopecký, řádný profesor agropedologie a meteorologie vysoké školy zemědělského a lesního inženýrství v Praze. Je smluvním ředitelem od založení ústavů v r. 1919.

Odborné síly:

Ing. agr. Dr. Václav Novák, docent vys. školy technické, konsulent ústavů od jich založení do 28. II. 1922. Dne 1. III. nastoupil jako přednosta pedologické sekce Zemských výzkumných ústavů zemědělských v Brně.

« PředchozíPokračovat »