Obrázky stránek
PDF
ePub

Za účelem informace o přípravě půdy, hnojení a postupu při očkování osiva neb půdy byly vydány zvláštní letáčky. Cena očkovacích látek stanovená ke krytí režijních výloh, obnáší 14- Kč za 1 ha, 8- Kč za 1⁄2 ha a 3- Kč za ha mimo 2% daň z obratu a výlohy za obal a poštovné.

Následující tabulka podává ve velikosti osevní plochy přehled o množství očkovacích látek, jež byla v letech 1921-1924 rozeslána:

[blocks in formation]

Dle jednotlivých druhů plodin bylo v posledních dvou letech rozesláno:

[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][ocr errors][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]

Očkování osiva se doporučuje prováděti v praksi pouze u luštěnin a jetelovin, kde úloha hlízkových bakterií při výživě rostliny jest na podkladě vědeckých prací dostatečně osvětlena; zejména v případech, kdy dotyčná motýlckvětá rostlina jest na pozemku nově zaváděna, jest očkování specielními kulturami bakterií nutné pro zajištění výnosů.

Činnost kontrolní.

Základní řád Státních výzkumných ústavů pro výrobu rostlinnou v Praze ukládá biochemickému ústavu v § 3. povinnost úřední kontroly surovin a látek pomocných ve výrobě rostlinné používaných. Výnosem ministerstva zemědělství č. j. 5863/II ze dne 22. ledna 1924 pověřen byl biochemický ústav prováděním rozhodčích (departažních) rozborů strojených hnojiv; v tomto směru vztahuje se

působnost biochemického ústavu na celé území Československé republiky.

Rozbory strojených hnojiv provádí výzkumné ústavy zemědělské dle jednotné metodiky, vypracované Svazem pro zemědělské a zemědělsko-průmyslové výzkumnictví v Praze a vydané tiskem ve Spisech Svazu čís. 1.

Rozsah činnosti kontrolní byl poměrně malý, přesto však rok od roku znamenal jistý vzestup. V roce 1923 bylo analysováno pouze 61 vzorků, v roce 1924 stoupl počet vzorků na 454.

Z 61 vzorků v r. 1923 bylo celkem analysováno 54 vzorků, z čehož připadá 21 na superfosfáty, 13 na draselné sole, 9 na Thomasovy moučky, 4 na síran amonný, 3 na chilský ledek, 2 na dusíkaté vápno a 2 na kostní moučku. Vedle toho provedeny rozbory tabákových extraktů a tabáků, úplné rozbory spotřební vody pro zemědělský průmysl a 3 běžné rozbory pícnin. Provedeno celkem 127 rozborů.

Z došlých 454 vzorků v r. 1924 provedeno bylo 1049 rozborů, zejména byly prováděny rozhodčí rozbory Thomasových strusek ze železáren na Kladně a ve Vítkovicích, jejichž obsah veškeré kyseliny fosforečné se pohyboval v mezích 17-23% P2Os. Také jakost ostatních kontrolovaných hnojiv plně vyhovovala. Případů úmyslného porušení hodnoty strojených hnojiv při kontrolní činnosti biochemického ústavu nebylo zjištěno. Zaručený obsah živin byl v převážné většině vzorků hnojiv dodržen. V některých případech podána na žádost strany odborná porada o nákupu hnojiv a jich používání, po případě obšírnější dobrozdání.

Mimo kontroly hnojiv byl ústav požádán o provedení chemických rozborů tabáku, po příp. tabákových výtažků. V roce 1924 bylo analysováno celkem 7 vzorků tabákových extraktů, hlavně na obsah nikotinu, hustotu a chemickou reakci; počet provedených chemických rozborů obnášel 28.

Činnost veřejná a propagační.

Zájem o pokrok v oboru výživy rostlin a náhrady živin a nové poznatky získané v tomto odvětví šířeny byly přednáškami, účastí na hospodářských výstavách a odbornými rozpravami, uveřejňovanými v odborném a denním tisku.

Pokud se týče přednášek, byl úředníky ústavu povzbuzován zájem o nové poznatky z oboru výživy rostlin a hnojení. Byla vykonána řada přednášek v rámci činnosti zemědělských korporací, při kursech pro praktické zemědělce a pod. Mimo to byly pokroky v jednotlivých oborech zemědělské vědy popularisovány uveřejňováním četných odborných článků přístupnou formou psaných v našich předních časopisech zemědělských.

Odborné práce vědecké a pokusnické většího rozsahu, provedené ústavem, jscu publikovány pravidelně ve Sborníku výzkum

ných ústavů zemědělských, menší práce ve Zprávách výzkumných ústavů zemědělských, vydávaných ministerstvem zemědělství. Předběžná sdělení neb kratší zprávy uveřejňují se v odborném tisku domácím i zahraničním.

Účast na výstavách.

Ústav zúčastnil se v rámci společné exposice Svazu pro zemědělské a zemědělsko-průmyslové výzkumnictví v Praze, roku 1921: Hospodářské výstavy v Praze, Hospodářské výstavy v Bratislavě, Zahradnicko-ovocnické výstavy v Brně, roku 1922: Hospodářské výstavy v Praze, Hospodářské výstavy ve Zvoleni, Hospodářské výstavy v Košicích. V roce 1923 Hospodářské výstavy v Praze; dále uspořádal exposici v rámci kolektivní výstavy Svazu na mezinárodní výstavě, pořádané na počest 100. výročí narozenin Pasteurových ve Štrasburku. V roce 1924 Hospodářské výstavy v Praze.

Hospodářskými výstavami seznamována byla zemědělská veřejnost zejména s podstatou a výhodami očkování luštěnin a jetelovin a propagováno používání očkovacích látek ústavem připravovaných.

Studijní cesty.

Přednosta ústavu vykonal za podpory ministerstva zemědělství r. 1920 studijní cestu do Německa a Dánska za účelem studia zařízení a pracovních metod výzkumných ústavů zemědělských. Roku 1921 navštívil výzkumný ústav zemědělský v Mnichově, v záležitosti studia a opatření očkovacích látek pro řepu cukrovou.

Přednášky.

Dr. Ing. A. Němec: O významu zemědělského výzkumnictví. (Odborný kurs, pořádaný okresním sdružením republikánského dorostu v Čáslavi 1921).

O výživě rostlin. (Odborný kurs zemědělského župního Svazu dorostu východočeského venkova v Pardubicích 1921.)

Studie z enzymologie semen kulturních rostlin. (Sjezd čsl. botaniků v Praze 1921.)

Zkušenosti a dojmy ze studijní cesty do Německa a Dánska. (Členská schůze Svazu pro zemědělské a zemědělsko-průmyslové výzkumnictví v Praze 1922.)

Dr. Ing. F. Duchoň: Vybrané kapitoly z výživy rostlin. (Kurs sdružení republikánského dorostu v Královicích u Plzně 1922.) Význam strojených hnojiv pro zemědělský pokrok. (V Říčanech dne 12. ledna 1924.)

Naléhavé úkoly v naší výrobě rostlinné. (Ve Slaném, 1924.)
Výživa hospodářských rostlin kulturních a hnojařské pokus-
nictví. (V Sedlčanech 1924.)

Poválečné úkoly našeho zemědělství ve výrobě rostlin. (V)
Březnici 1924.)

Dr. Ing. F. Duchoň: Racicionelní výživa polních plodin základem hospodářství. (V Písku 1924.)

[ocr errors]

Naléhavé úkoly v naší výrobě rostlinné. (V Sovenicích na
Mnichovohradištsku 1924.)

Ing. V. Káš: Život v půdě. (Odborný kurs zemědělského župního
Svazu dorostu východočeského venkova v Pardubicích 1921.)

Publikačni činnost.

Dr. Ing. A. Němec: O hnojení kysličníkem uhličitým ze vzduchu.. (Čsl. Zemědělec, roč. II.)

[merged small][ocr errors][ocr errors]

Výzkumné stanice zemědělské ve Francii. (Čsl. Zemědělec,
roč. II.)

Mangan jako katalytické hnojivo k řepě cukrové. (Věstník Čsl.
Jednoty řepařů, roč. II.)

Význam hnojení kysličníkem uhličitým pro pěstování brambo-
rů. (Naše Snahy, roč. IX.)

Očkujte osivo k zelenému hnojení. (Svobodná republika.)

Zelené hnojení k řepě cukrové. (Věstník Čsl. Jednoty řepařů, ročník III.)

Příprava sadby bramborové na základě fysiologie období klidu a klíčení. (Naše Snahy, roč X.)

Očkování řepy cukrové a krmné bakteriemi. (Věstník Čsl. Jednoty řepařů, roč. III.)

O významu vitaminů v hlízách bramborových. (Naše Snahy, ročník X.)

Význam očkování osiva při pěstování luštěnin a jetelovin. (Ná-
rodní Hospodář Venkova 1922.)

Význam solí hořečnatých jako hnojiv. (Čsl. Zemědělec, r. III.)
Hnojení sírcu. (Čsl. Zemědělec, roč. III.)

Očkování luštěnin. (Čsl. Zemědělec, roč. III.)

Dusičnan amonný jak hnojivo. (Čsl. Zemědělec, roč. III.)

Hnojení přirozenými fosfáty velmi jemně mletými. (Čsl. Zemědělec, roč. III.)

Pokusy o náhradu přirozené mrvy chlévské. (Čsl. Zemědělec, ročník IV.)

Nové názory o výživě rostlin kyselinou fosforečnou. (Čsl. Zemědělec, roč. IV.)

Množství dusíku, jež přináší atmosférické srážky. (Čsl. Zemědělec, roč. IV.)

Hnojení semen. (Čsl. Zemědělec, roč. IV.)

Hnojení pastvin dusíkatými hnojivy. (Čsl. Zemědělec, roč. IV.)
K otázce hnojení kyselinou fosforečnou. (Čsl. Zemědělec, r. IV.)
Uhličitan amonný novodobé dusíkaté hnojivo. (Čsl. Země-
dělec, ročník IV.)

Význam sádry pro zemědělství. (Čsl. Zemědělec, roč. IV.)
Význam reakce půdní a snadná metoda k jejímu stanovení.
(Čsl. Zemědělec, roč. IV.)

O různých formách kyselosti půdní a jich významu pro výživu rostlin. (Čsl. Zemědělec, roč. IV.)

Dr. Ing. A. Němec: O významu seznání účinnosti enzymů v organismu řepy cukrové. (Věstník Československé Jednoty řepařů, roč. IV.)

Jednoduchá a snadná metoda ke kvantitativnímu stanovení acidity půdy. (Zemědělský Archiv, roč. XIII.)

O rozkladném působení glycerofosfatosy semen rostlinných. (Chemické Listy, roč XIV.)

Sur la glycérophosphatase des graines. (Bull. de la Soc. chimique de France, sv. 27.)

Über Urikase im Pflanzenorganismus. (Biochemische Zeitschrift, sv. 112.)

Poznámka o vlivu terpenů na klíčení semen a vzrůst klíčních rostlin. (Zemědělský Archiv, roč. XII.)

Oživování semen s oslabenou klíčivostí. (Věstník Čsl. Jednoty řepařů, roč. III.)

O chemickém složení Fertilisy. (Národní Hospodář Venkova, březen 1922.)

Biochemie vývoje bramborů. (Naše Snahy, roč. XI.)

Zur Kenntnis der Glycerophosphatase der Pflanzensamen II. (Bicch. Zeitschr. 138.)

Pokusy s očkováním řepy cukrovky. (Věstník Čsl. Jednoty řepařů, roč. IV.)

Pokusy o zvýšení sklizní obilnin a okopanin očkováním bakteriemi. (Čsl. Zemědělec, roč. IV.)

Snahy o zvýšení výnosu řepy cukrové očkováním bakteriemi.
(Národní Hospodář Venkova, 1923.)

Pokusy o působení očkovacích látek k obilninám. (Národní
Hospodář Venkova, 1923.)

K seti lupiny na zelené hnojení. (Národní Hospodář Venkova,
1923.)

Nové snahy o zvýšení sklizní cukrovky očkováním přizpůso-
benými bakteriemi. (Věstník Čsl. Jednoty řepařů, roč. IV.)
O povaze a významu anzimonů pro rostlinný organismus.
(Národní Hospodář Venkova, 1923.)

Posudky zemědělské prakse o účinnosti očkovacích látek bio-
chemického ústavu. (Národní Hospodář Venkova, 1923.)
Nové snahy o zvýšení produkce řepy cukrové očkováním bak-
teriemi. (Zemědělské družstevní listy, 1923.)

Nové názory o absorpci živin rostlinami. (Čsl. Zemědělec,
roč. V.)

Vliv doby použití hnojiv na jich působení a využitkování. (Čsl.
Zemědělec, roč. IV.)

Vliv povětrnosti na působení dusíkatých hnojiv. (Čsl. Země-
dělec, ročník IV.)

Zlepšení Comberovy metody ke stanovení kyselosti půdy. (Čsl. Zemědělec, roč. IV.)

Zvýšení produkční schopnosti bramborů použitím nedozrálé sadby. (Čsl. Zemědělec, roč. IV.)

Pokusy s očkováním obilnin. (Čsl. Zemědělec, roč. IV.)

« PředchozíPokračovat »