Obrázky stránek
PDF
ePub

Ústavy

B.

stanice zemské.

Moravský zemský výzkumný ústav

zemědělský v Brně.

Úvod.

Rokem 1926 vstupuje »Moravský zemský výzkumný ústav zemědělský v Brně« do dvacátého šestého roku své činnosti. Z malých počátků, zaměstnávaje v roce 1900 toliko 2 odborné síly, vyrostl na dnešní velký a široce rozčleněný vědecký institut. Dříve, nežli uveden bude v jednotlivých odborných referátech výčet práce za uplynulý rok, dlužno v prvé řadě vzdáti díky těm veřejným korporacím, které práci tu finančními prostředky umožnily. Jsou to hlavně ministerstvo zemědělství republiky Československé, moravský zemský výbor a »Svaz výzkumných ústavů zemědělských v Praze«<, jimž patří dík ředitelství i ústavu.

Předkládajíc veřejnosti počet ze své práce, sděluje ředitelství, že drželo se při uspořádání výroční zprávy schematu let předešlých. V prvé řadě uveden jest referát administrativní, tentokráte stručný a jen na nejdůležitější data omezen, pak následují referáty sekcí a to: a) Pro zemědělskou meteorologii a pedologii, b) biochemii, c) agrobotaniku, d) zušlechťování rostlin, e) zpráva botanika systematika a oddělení pro pěstování rostlin lékařských, f) sekce vinařsko-ovocnické, g) fytopathologické sekce a h) pobočné stanice oblastní v Rožnově pod Radhoštěm pro rostliny pícní a traviny. V těchto 9 referátech jest vyjádřena činnost ústavu za uplynulý rok, která byla stejně rozmanitá a bohatá, jako leta předešlá. Nestranný posudek a kritika budou ústavu největší pobídkou k další odborné činnosti.

A. Personálie ústavu.

V Moravském zemském výzkumném ústavu zemědělském v Brně bylo zaměstnáno v roce 1926 celkem 85 osob. Proti r. 1925 se tedy stav personální snížil o 1 osobu a to v důsledcích restrikce v sekci biochemické. Z personálu tohoto bylo: 6 přednostů sekcí (z toho jeden smluvní), 1 správce pobočné stanice oblastní, 31 odborných úředníků s vysokoškolským vzděláním (v tom 3 smluvní), 2 úředníci s nižším odborným vzděláním, 20 úředníků kancelářských (z toho 10 pomocných), 25 laborantů, zahradníků, hospodář, stroj

ník a pod. (v tom 5 zřízenců výpomocných). Pro polní a laboratorní práce vydržoval ústav dělnice na hodinový plat, jichž v době pilné sezony bylo 30 až 40.

Podle odborných resortů rozdělena byla práce jednotlivých úředníků takto:

I. Centrální ústav v Brně.

1. Ředitelství.

a) Ředitelská kancelář:

Florian Josef, kanc. oficiál, pověřený vedením pokladny.

Hercik Ferdinand, kanc. oficiant, vedl protokol.

Kučerová Valerie, výpomocná síla kancelářská.

b) Zřízenci:

Glomb Vladislav, strojník.

Hruška Eduard, výpomocný topič (od 1. I. do 30. IV. 1926).
Sklenařik Ferdinand, výpomoc topič (od 1. X. 1926).

Brunold Cyrill, hlídač pro objekty v Černých polích.

c) Ředitelství přičleněná agenda:

Ing. agron. Appl Jan, zemský zemědělský rada, pověřený vedením systematické botaniky pro celý ústav a oddělením pro pěstování lékařských rostlin.

Pokorný Václav, zahradník.

2. Sekce pro zemědělskou meteorologii a půdoznalství.

Přednosta:

Prof. Ing. agron. Dr. Novák Václav (od 1. VII. 1926, smluvní úředník).

Odborné síly:

Ing. agron. Dr. Smolik Ladislav, adjunkt (od 1. X. 1926 na studijní

dovolené v Americe).

Ing. agron. Hrdina Jindřich, asistent.

Ing. agron. Šimek Josef, asistent.

IngC. agron. Maláč Boh., smluvní odborný úředník.

Kancelářské síly:

Jobánek Josef, kancelářský oficiant, pověřený pozorováním meteorologickým.

Adámek František, výpomocná síla kancelářská do 30. IX. 1926. Pospíšil František, výpomocná síla kancelářská od 1. X. 1926.

Zřízenci:

Novák Antonin, laborant.

Kazda Antonin, laborant.

« PředchozíPokračovat »