Inkognito: aneb Tajný život mozku

Přední strana obálky
dybbuk, 1. 12. 2012 - Počet stran: 256

 Inkognito je úspěšná populárněvědecká kniha amerického neurovědce Davida Eaglemana, bestseller podle deníku The New York Times. Autor v ní přichází s aktuálními výsledky výzkumu mozku a lidského vnímání, jež potvrzují teorii, že mozek své operace řídí „inkognito“ – většina jeho činnosti je nepřístupná našemu vědomí, které si tak ve svůj prospěch připisuje více, než mu náleží.

Mozek není podle současných poznatků pouhý součet jednotlivých jeho částí, podobně jako pracovníci stojící u běžícího pásu, každý soustředěný jen na svůj úkol, ale funguje spíše jako tým soupeřů. Protivníci však spolupracují tak jako členové poroty či soutěžící politické strany v demokracii, kdy každá z nich věří, že jen ona zná správný způsob řešení problémů. Pokud tedy konečný výsledek není dopředu znám, lze si jakýmsi vědomým „prefrontálním tréninkem“, přiblíženým v knize, zvýšit neuroplasticitu a pružnost mozku? Budeme jako lidstvo někdy schopni odpovědět na otázky jako: Jak je možné, že člověk může být naštvaný sám na sebe? Je možné se nečekaně polechtat? Máme svobodnou volbu? Kdybychom přistáli na planetě, kde žijí mimozemšťané s odlišným vnímáním času, připadali bychom jim jako sochy, tak jako nám připadají kupříkladu stromy? Proč kameny ležící vedle vodopádu vypadají, že šplhají nahoru, poté co jsme se chvíli dívali na padající vodu? Proč se pacienti, kteří užívají léky na Parkinsonovu nemoc, stávají hazardními hráči? I na takovéto otázky může kniha pomoci nalézt odpovědi.

 

Obsah

Poděkování
9
KAPITOLA
28
KAPITOLA
59
KAPITOLA
76
KAPITOLA
100
KAPITOLA
144
KAPITOLA
182
Dodatek
210
Bibliografie
229
Jmenný rejstřík
252
Autorská práva

Běžně se vyskytující výrazy a sousloví

O autorovi (2012)

David Eagleman (1971), americký neurovědec. Po studiu angloamerické literatury a neurologie se soustředil na zkoumání lidského vnímání času – tématu, které jej fascinuje již od raného dětství, kdy spadl ze střechy a pád se mu zdál nekonečný jako pád „Carrollovy Alenky do králičí díry“. Později nasbíral stovky příhod popisujících víceméně totéž: v životu nebezpečných situacích se zdá, že se čas zpomaluje, jindy se prodlužuje či zkracuje, přeskakuje a vrací se zase zpět, jakkoli hodinky ukazují, že čas odtikává stejnoměrně (ve své laboratoři plné joysticků, gumových míčů a zdí popsaných vzorečky a grafy Eagleman nosí rozbité hodinky). Řídí výzkumnou laboratoř na Baylorově lékařské fakultě v texaském Houstonu, je členem redakčních rad řady vědeckých časopisů a členem rad několika nadací.

Napsal řadu odborných i populárněvědeckých knih, např. Wednesday is Indigo Blue: Discovering the Brain of Synesthesia (Středa je indigově modrá: mozek a synestezie, 2009) spolu s Richardem Cytowiczem, či obhajobu internetové světové sítě Why the Net Matters (Proč je internet důležitý, 2010). Je také autorem experimentální novely Sum: Forty Tales from the Afterlives (Shrnutí: čtyřicet povídek z doby po životě, 2009) přeložené do několika desítek jazyků. Pravidelně přispívá do řady amerických novin a časopisů, jako je The New York Times, Discover Magazine či New Scientist. 

Bibliografické údaje