Podél Pyrifleghetónu

Přední strana obálky
dybbuk, 1. 12. 2006 - Počet stran: 56


Sbírka Podél Pyrifleghetónu je v rámci autorových předešlých sbírek dalším krokem k tvarové a významové vybroušenosti jeho poetiky, jež se stále více koncentruje, jakoby stáčí sama do sebe. Především se ale navrací k prvotnímu poznání skutečnosti, která je pouze průzorem k znepokojivému poznání – zaklínanému skrze úsporné, až mlčenlivé texty, v nichž se skeptický básníkův postoj zrcadlí v zauzleném, místy až dokonce neprodyšném výrazu.Básníkova poezie se nepochybně nechává inspirovat prvním slovem, „modrou“ romantickou školou a blakeovským mysticismem, ale čerpá i z antické, židovské či perské mytologie a středověké symboliky alchymistů. Jeho tvorba rovněž odráží tradici básnických nálad fin de siècle, aristokraticky vznešenou a artificiální dekadenci nebo poezii prokletých básníků.
Gustav Erhart dokáže koncentrovat významové napětí svých osobitých šifer až na dřeň vyjádření, které se v jeho poezii stává úsporným, zato ale složitým obrazem smyslu, a právě proto si tento „čaroděj slova“ zaslouží mimořádnou pozornost.
 

Co říkají ostatní - Napsat recenzi

Na obvyklých místech jsme nenalezli žádné recenze.

Vybrané stránky

Obsah

Té která teprve přijde
8
Posedlost
21
Vesmírný fénix
34
Generální absoluce
36
Cypřiš
49
Autorská práva

O autorovi (2006)

Gustav Erhart (1951) patří mezi nejpozoruhodnější současné české básníky, přestože se poezii začal soustavněji věnovat až ve svých pětačtyřiceti letech. Dosud publikoval sbírky Purgatorium (Dauphin/Éós, Praha 1996), Proudnice nenávratna (Arbor vitae, Praha 2000), Podpůrná ticha (M. Dyrynk, Praha 2002), Průniky prázdnem (časopisecky, příloha Tvaru 6/04), Podvojná znamení (Dauphin, Praha 2005). Studoval dějiny umění na FF UK v Praze a počínaje devadesátými lety publikuje větší počet odborných studií a esejů především o výtvarném umění a literatuře, např. o Stanislawu Przybyszewském. Pravidelně přispívá do časopisů Zprávy spolku českých bibliofilů, Tvar, Estetika, Světová literatura, Psí víno, Literární noviny, Ateliér, Art&Antique aj. Příležitostně spolupracuje s Českým rozhlasem a působí jako odborný redaktor knih s umělecko-historickým zaměřením. V současné době pracuje v České televizi a žije v Praze.

Bibliografické údaje