Obrázky stránek
PDF
ePub

Ústav agropedologický.

Jest přirozeno, že v devátém roce svého trvání dopracoval se ústav k určitému normálnímu průběhu své činnosti, přizpůsobenému daným podmínkám pracovním i personálním. Činnost let minulých byla tu solidním základem, na kterém lze bezpečně dále budovati. Činností tou také získal si ústav určité popularity a jeho práce dobrého jména, takže kontakt ústavů s veřejností vyvinuje se čím dále tím úspěšněji a okruh pracovní značně vzrůstá. Omezen dosavadními poměry, musí ústav prozatím řešiti jen nejnaléhavější případy a vyhovovati zájemníkům nejstarším, pokud vůbec vyhověti Ize. Nutno totiž zde konstatovati, že zejména o podrobnou kartografii půdoznaleckou jeví se u samosprávných korporací v Čechách (okresy, obce) interes velmi živý, dokumentující dobře prospěch, který z pedologických prací plyne pro zájem veřejný. Poněvadž však takováto podrobná kartografie pedologická - zvláště kdyby měla býti prováděna v širokém měřítku, odpovídajícím potřebě a žádostem jest pro ústav velmi vyčerpávající, byla opět zdokonalována průprava pedologického mapování generelního, při kterém by bylo možno postupovati rychle a přece získati výsledky jak pro zemědělskou praxi, tak pro zájem veřejný (užitečné materialie atp.) velmi cenné. V tomto směru lze se nadíti, že již v r. 1928 s přesídlením ústavů do definitivních poměrů ubytovacích bude možno zahájiti zmíněnou akci, a to na okrese litomyšlském.

Nemalou část agendy vyžádaly si také přípravy k vybavení nových pracovních místností v Dejvicích, kde příštím rokem bude uveden v činnost půdoznalecký ústav, odpovídající požadavkům doby a stavu vědecké pedologie.

I v tomto roce 1927 vykonalo úřednictvo ústavu plně svou povinnost, jak dalším pracovním výkazem jest doloženo. Okolnost, že výsledků takových dosaženo bylo i v daných, začasté málo příznivých poměrech, jest zárukou, že i v budoucnosti lze od ústavu očekávati vždy práci nejintensivnější a splnění daných úkolů i poslání.

Činnost výzkumná.

Nesla se opět především k pedologickému prozkumu různých oblastí a zmapování těchto území se zvláštním zřetelem k výrobě zemědělské. Z prací tohoto oboru uvádíme:

a) Prozkumy v terénu.

V jarním pracovním období 1927 pokračováno bylo v podrobném půdoznaleckém prozkumu okresu Č. Brod a to v úseku Tismice-Doubravčice. Při tom zejména podrobně prosondovány pozemky rolnické školy českobrodské a státní výzkumné stanice zemědělské v Liblicích, aby pro tyto ústavy bylo možno vypracovati detailní půdní mapu. V září prosondován celý katastr Přelouč (přes 1200 ha v 10 dnech) a ukončen prozkum okresu českobrodského prosondováním úseku Sluštice-Úvaly.

b) Přehlídky.

Předběžné rekognoskování pedologické provedeno 5. VIII. v katastru Přelouče, na podzim (29.-30. IX.) pak reambulován koncept půdní mapy Vráňova podle skutečného stavu (ježto původní referent byl přeložen do Košic).

c) Mapy půdní.

K vyjádření získaných výsledků pedologických prozkumů zhotovuje ústav své specielní půdní mapy, jež ve více exemplářích rozmnoženy předávají se zájemníkům k dalšímu využití. V r. 1927 vypraveny byly tak půdní mapy: 1. Státního arboreta v Újezdě u Průhonic (II. část), 2. dvora Keřkova u Přibyslavě, 3. dvora Dražic u N. Benátek, 4. státní výzkumné stanice zemědělské v Deštnici u Žatce. Kromě toho sestaveny v konceptu mapy území Ploskovice-Trnovany v okr. Litoměřice a mapa státní výzkumné stanice zemědělské v Liblicích u Č. Brodu. Z ostatních grafických prací jest uvésti překreslení plánu státního parku v Průhonicích (pro ministerstvo zemědělství), pantografické úpravy všech podkladů mapových pro účele pedologického prozkumu, diagramy pro výstavu atd.

d) Průvodní zpráv y.

Jsou doplňkem půdních map a obsahují hlavně údaje rozborové, dedukce a pokyny pro zemědělskou praxi důležité. Vypracovány byly pro mapy: Vráňova, Keřkova a Dražic.

e) Vzorky půdní.

Vedle běžného shromáždění mnoha set půdních vzorků při pracích kartografických byly ve srozumění a na náklad zemědělskotechnického výzkumnictví odebrány monolithické vzorky půdních profilů do 15 m hloubky v přirozené ulehlosti na těchto místech: Kuří Říčan, Král. Městec, Jehnědí u Litomyšle a Nelahozeves u Kralup.

Monolithy opracovány a připraveny pro hospodářskou výstavu v Praze 1928.

f) Analysy pedologické.

Prováděny dle dosavadních zásad pedologické komise Svazu výzkumných ústavů zemědělských.

Přehled o nich podává tato tabulka:

1. Mechanické rozbory (se stanovením CaCO3) celkem . Mechanické rozbory pro zájemníky zemědělské Mechanické rozbory pro zájemníky technické

2. Fysikální rozbory půd celkem

3. Chemické rozbory půd celkem .

Chemické rozbory pro zájemníky zemědělské Chemické rozbory pro zájemníky technické. 4. Stanovení půdní reakce

1289

.

8

9

317

79

4

3

76

Mechanickým rozborem plavením analysovány zeminy z Keřkova (116 vzorků), okr. Č. Brod (700), Ploškovic (351), Přelouče (109).

Fysikální vlastnosti stanoveny u půd z Ploskovic (65 vzorků), Újezda (24), Liblic (57), Přelouče (23) a okr. Č. Brod (159).

Chemické rozbory provedeny u půd z Dražic (8), Újezda (7), Keřkova (18), Vráňova (18) a Ploskovic (26). Reakce stanovena u půd z Újezda (7), Dražic (20), Keřkova (18), Vráňova (10) a Ploskovic (21).

Pokusnictví.

I v r. 1927 bylo pokračováno v pokuse s různými způsoby zpracování půdy na pozemku státní výzkumné stanice zemědělské v Libějovicích u Netolic. Parcela oseta peluškou domácí odrůdy. Kontrola pedologická provedena ve dnech 27.-29. III., 9.—11. VII., a 29.-30. IX. O výsledcích připravuje se podrobný elaborát. Pokud se výnosu sklizně týče, opakovaly se v r. 1927 poměry loňské: největší výnos zelené hmoty daly parcely orané pluhem, poněkud nižší parcela kultivátorovaná, nejnižší parcela jen podrývákem kypřená. V pokuse bude pokračováno i v r. 1928.

Z pokusných prací laboratorních jest uvésti: 1. Srovnávací zkoušky s přístrojem Kooper-Gerberovým ke stanovení půdní absorpce, 2. vyzkoušení elektrometrického přístroje Gallencampova ke stanovení pH, 3. zdokonalování mineralogické analysy půdní na základě specifických vah, 4. srovnávací zkoušky s pipetovací metodou pro stanovení fysikálního jílu.

Činnost kontrolní.

V tomto směru jest vykázati jednak provádění analys půdních na žádost a účet jednotlivců, jednak vyžádané posudky a dobrozdání.

Rozbory zemin pro zájemníky uvedeny byly v tabulce sub f) Z mechanických rozborů jest sem čítati 8 vzorků z Hořovic (velko

statek), 3 vzorky ze Staňkova (cihl. hlíny p. Fr. Kreysa), 6 vzorků z Jehnědí a 6 z Král. Městce (pro účely Zeměděl.-technic. výzkumnictví). Chemické rozbory této povahy provedeny u 3 vzorků z Hubenova (p. V. Runt) a 1 z Bonkovic (p. Fr. Mach), kromě toho 3 vzorky rašelin (Ústí n. L. a Hartmanice).

Posudky byly vyžádány jak pro širší komplexy pozemků, tak pro jednotlivé zeminy.

Celkový přehled o půdních poměrech byl vypracován o územi Ploskovice-Trnovany (pro vrchní správu velkostatku Ploskovice), dále o dvoře Milíčeves u Žatce (maj. ing. K. Firbas) a výzkumnou stanici v Brandýse n. L. (okres. správní komise Brandýs).

Jednotlivá dobrozdání a posudky: Rašeliny z Ústí n. L. a Hartmanice u Poličky, štěrk z Půchova na Slovensku (pro státní geologický ústav), cihlář. materiál z Poličky a ze Staňkova (p. Fr. Kreysa).

Činnost veřejná.

Rozvíjela se i v tomto roce značnou měrou, takže ústav participoval na celé řadě důležitých akcí, dokumentuje při tom význam půdoznalství a pomáhaje k povznešení výroby zemědělské.

1. Mimo ústavní činnost.

Zástupci ústavu zúčastnili se těchto významnějších jednání: Zasedání výboru pro výzkumnictví v oboru zemědělské techniky (18. II. a 7. X.); schůze Českosl. odbočky Mezinárodní společnosti pedologické (12. III. a 21. X.); schůze »vápenného podvýboru« Zeměděl. Jednoty (4. V.), výstavního výboru Z. J. (22. XI.) a komise pro výživu rostlin Z. J. (3. VI.); schůze družstva štěrkových podniků ve Ctiněvsi (7. V.); komise na pozemcích hosp. školy a zeměď. stanice v Brandýse n. L. (20. V.); ankety o karbohumátových hnojivech Čes. odb. Zeměď. rady v Praze (12. XII.); jednání v odbor. komisích Svazu výzkum. ústavů zeměď.: pedologické (12. III. a 21. X.), výstavní (23. IV. a 9. XII.), pro zpracov. půdy (19. XI.); zasedání rady Svazu (3. XI.). Dále účastní se zástupce ústavů některých zasedání Čsl. Akademie Zemědělské a Čsl. mineralogické společnosti atd.

2. Výstavy.

Ukázky výsledků odborné činnosti ústavů předvedeny byly v kolektivní exposici Svazu na jarní hospodářské výstavě v Praze a odměněny čestným diplomem Zemědělské Jednoty.

3. Návště v y.

18. V. navštívili ústav exkursanti zemědělské akademie v Kluži (Rumunsko) v čele s ředitelem prof. Dr. M. Chiritescu-Arva a prof. Dr. Crist. Predescu. Byl jim podán podrobný obraz činnosti ústavů i příslušné informativní tiskoviny.

4. Studijní cesty a kongresy.

Přednosta ústavu zúčastnil se konference výzkumných ústavů v Bratislavě 22.-26. II.

5. Vychovatelská činnost.

Veden snahou po výchově odborného dorostu umožňoval ústav interesentům z řad vysokoškolských posluchačů zapracování se v oboru půdoznalství. Jest opakovati, že zájem u posluchačů československých ani letos nedosáhl žádoucí intensity.

V. r. 1927 pracovali v ústavě frekventanti:. Ing. C. J. Cvetkov (1. I.-30. VI. a 19. IX.-31. XII.), Ing. E. Kubička (24. I.-27. V.), Ing. Jar. Fišer (19. IV.-19. IX.).

Kromě toho dle potřeby spolupracoval s povolením min. zemědělství asistent čes. techn. Ing. Vl. Gössl a podúř. čes. techniky B. Čada.

6. Přednášky.

Prof. Ing. J. Kopecký: »Význam humusu v půdě«. Zemědělský Rozhlas, 11. XII.

Ing. Dr. J. Spirhanzl: »Naše louky«. Zemědělský Rozhlas, 13. III. >>Novodobý názor na půdu«. Zemědělský Rozhlas, 13. V. >>Půdy v Československu«. Zemědělský Rozhlas, 25. VI. >>Úhor v Čechách«. Zemědělský Rozhlas, 8. X.

Ing. Stan. Najmr: »Chemické rozbory půdy k účelům zemědělským«. Zemědělský Rozhlas, 9. XII.

7. Publikační činnost.

Ing. Dr. J. Spirhanzl: »Několik poznámek o humusu v půdě«. Zemědělská Jednota, č. 1, 1927.

[merged small][ocr errors]

>>Půdoznalstyí dnešní doby«. Venkov, č. 109, 8. V. 1927.
>>Studie über die Böden des Bezirkes Brandeis a/E. Fortschritte
d. Landwirtsch. 8. Wien.

>> Vápno v našich půdách«. Publikace Zemědělské Jednoty.
>>Stanovení pedologického rázu půdy podle mechanického slo-
žení«<. Věstník pro vodní hosp. č. 6.-7.

>>Zonální systémy půdní«. Zemědělský Archiv, č. 5.-6.

>> Činnost půdoznalecké a agrometeorologické komise Svazu výzkumných ústavů od jejího založení«. Věstník Svazu v. ú. z., č. 1, roč. II.

>>O půdách okresu Brandýs n. L.« Sborník Čsl. Akademie Zemědělské, roč. II., č. 3.

>>Půdy v Československé republice«. Reinwartův kalendář čsl. hospodáře na rok 1928.

>>Obdělávání půdy«. Čsl. družstevní kalendář na rok 1928.

« PředchozíPokračovat »