Obrázky stránek
PDF
ePub

Osobní záležitosti.

1. Odborný personál:

Ing. Dr. Ant. Němec, přednosta ústavu.

Ing. Dr. F. Duchoň, komisař.

Ing. Dr. V. Káš, komisař.

Ing. J. Lanik, komisař.

2. Pomocný personál:

Hašková Karla, kancelářská pomocnice.
Lébl Eduard, zřízenec.

Kukalová Marie, výpomocná zřízenkyně.

Ústav biologický.

Sídlem ústavu biologického zůstávají i v r. 1927 místnosti Stolice pro ušlechťování rostlin vysoké školy zemědělského inženýrství v Praze, Vršovice, Jablonského ul. č. 3.

Jest zřejmo, že toto umístění, jehož nevhodnost jest pocitována již řadu let jako těžká překážka plného rozvinutí činnosti ústavní, bylo v r. 1927 tím nesnadněji překonáváno a jen největšímu úsilí personálu podařilo se dostáti stále vzrůstajícím povinnostem.

Rovněž pokusná pole, zahrada a budovy k uschování a mechanickému zpracování sklizní z ústavních pokusů používány tytéž, jak v letech minulých, t. j. budovy Selekční stanice a pozemky pronajaté od školních závodů v Uhřiněvsi, kromě několika vlastních zařízení jako je sušárna na tabák a sušárna léčivých rostlin.

I zde stávají se, zejména pokud se týká pozemků, poměry rok od roku těžšími, neboť omezená a poměrně malá výměra pokusných polí nedostačuje stále rostoucímu materiálu pokusnému a dodržování řádného osevního postupu je téměř nemožným. To ovšem pak značně znesnadňuje a brzdí řádnému rozvití pokusnické čin→ nosti polní.

Přesto dostál biologický ústav plně svým povinnostem, o čemž svědčí obsáhlá činnost ústavu, obsažená v dalších kapitolách.

Činnost výzkumná.

Biologický ústav sleduje výzkumnou činností veškeré otázky rostlinné biologie, pokud jejich řešení jest praksí žádáno a pokud lze výsledky těchto prací v širší praksi uplatniti.

Studovány jsou zejména problémy dědičnosti, otázky vlastnoștí odrůd a jich závislosti na vegetačních faktorech, zušlechťování rostlin, složení a výroby cenných látek rostlinných, pěstování a použití léčivých a aromatických rostlin, pěstování a zušlechťování zeleniny, květin, tabáků a dále celá řada různých otázek, týkajících se biologie téměř všech významnějších kulturních rostlin.

Ušlechťování kulturních rostlin.

Obiloviny. Kromě vlastního praktického zušlechťování obilovin za účelem dosažení výnosných, kvalitních, všestranně vyhovujících odrůd obilných zabývá se ústav i zlepšováním a vyhledáváním nových snazších a vhodnějších method šlechtitelských.

Šlechtění provádí se všemi známými způsoby šlechtitelskými, t. j. výběrem, křížením. Zkoušeny a vyhledávány jsou z cizích odrůd ty, které by se pro zdejší poměry hodily a takto získaný materiál jest pak předmětem i event. dalšího studia.

Pšenice. V r. 1926 a 1927 vyseto bylo 8 čistých linií ozimých pšenic a 64 čistých linií matečných rostlin pšenic k účelům studia variační statistiky. Zpracování vyžádalo si přes 1000 mechanických určení a výpočtů.

Dále vyseto a zkoušeno 35 kmenů cizozemských pšenic. Pokračováno ve šlechtění přesívky »M« 20 kmenů. Vyseto 127 kmenů křížence pšenice 47/15 X 16/3 C F6.

V množení bylo:

6 kmenů ozimých pšenic »B«.

[merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small]

Z jaří vyseto 78 kmenů křížence 9/6 FX 16/3F F7. Pokračováno ve šlechtění přesívky »Rosam«, vyseto 105 vybraných kmenů.

Množeno 23 kmenů jarních pšenic,

64 kmenů přesívek-jaře.

Křížení pšenic: Ke křížení vyseto bylo 48 čistých linií ozimých pšenic, 32 čistých linií přesívek-ozimů a 224 čistých linií pšenic jarních. Z kříženců vyseto bylo 154 kříženců prvé a 11 kříženců o 12 kmenech generace druhé.

Zkříženo ozimých pšenic a přesívek 335, jarých pšenic s ozimy a jařinami 302.

Ječmen. Vyseto 7 kmenů křížence ječmene Mackova obdivuhodného s italským v druhé generaci a 37 kmenů ječmene Bílkova.

V množení se nacházelo 10 kmenů jarních ječmenů, které byly současně ve 2 opakování srovnání s 6 odrůdami kontrolními.

O ve s. Zkončeno šlechtění ovsa výběrem a vybraných 18 kmenů množeno.

Jarní žito. Ze šlechtěných kmenů jarního žita vybráno 36 vynikajících kmenů, které rozděleny byly dle hustoty klasu na 2 skupiny: I. skupina 11 kmenů, II. skupina 25 kmenů. Každá skupina pak vyseta odděleně na dostatečně vzdálených parcelách, aby nenastalo sprášení.

Luštěniny. Z hrachů vysázeno v tomto roce 77 kmenů matečných rostlin, 3 kmeny aklimatisační, 3 kříženci ve druhé a 16 kříženců v osmé generaci.

Mechanické a číselné zpracování uvedeného materiálu vyžádalo si mnoho tisíc jednotlivých mechanických určení a výpočtů. Tabák. V pokusném pěstění tabáku v Uhřiněvsi nacházelo se v r. 1927 celkem 83 odrůd a kmenů různých tabáků slovenských, uherských, německých, amerických, italských, švýcarských a kříženců prvé až šesté generace.

Vypěstování sazenic, vysázení na pole, ošetřování kultury, jakož i veškeré záznamy během vegetace a měření rostlin prováděny týmž způsobem, jako v letech minulých, stejně i cíl pokusû byl týž.

Zvláštní péče věnována zejména šlechtění tabáků. Každoročním přísným výběrem podařilo se již dosáhnouti velmi dobrých výsledků, avšak přesto se zdá, že lepších výsledků možno dosáhnouti křížením.

Ústav pracuje i v tomto směru po více let a vypěstil již mnohé velmi dobré křížence.

Kromě vlastního šlechtění jsou sledovány i jiné více méně theoretické otázky a získány i v tomto směru četné zajímavé poznatky, které budou obsaženy ve specielní, obsažné zprávě o pokusech s tabáky, kterou biologický ústav připravuje a proto nebudou zde uváděny.

Zelenina a květiny. Pokusné pěstění zeleniny dělo se za účelem srovnání různých odrůd zelenin, jak co do vzrůstu, velikosti a pevnosti hlávek, vývinu kořene, tak i pokud se týká vzdornosti proti chorobám a škůdcům živočišným, odolnosti proti nepříznivým poměrům povětrnostním a vytrvalosti při uchovávání.

Zkoušeny tyto druhy a odrůdy zeleniny:

Květák: Erfurtský pro venek, Sněhová koule pro rychlení a volnou půdu, Erfurtský zákrsek pro rychlení, Dánský exportní, Helios orig., Dánský pro venek, Haagův pro venek (volnou půdu).

Zelí: Rekord, nejranější veliké bílé, Chlouba raného trhu, nejranější veliké bílé, Sláva z Enkuitcenu, letní, Kodaňské velké nejranější, Kaselské kůželovité, nízké, polorané, Brunšvické pozdní bílé, ploché, Dánské, Amager pozdní, Holandské pozdní kulaté bílé, Berlínské bílé, tržní pozdní, Erfurtské bílé největší pozdní, Holandské, Ulmské centýřové pozdní, Kopenhagenské bílé tržní pozdní, Magdeburské pozdní bílé.

Kapusta: Ulmská nejranější velká, Železohlávka letní prostřední až velká, Advents letní až podzimní velká, Verthus pozdní obrovská, Ulmská pozdní velkohlavá, Erfurtská zimní velká.

Kedlubny: Erfurtské bílé třístudniční pro venek, Delikates modré, k rychlení i pro venek, Vídeňské krátkolisté bílé k rychlení i pro venek.

Cibule: Žitavská, Všetatská, Tothova.

Okurky pro venek: Hajnavky od Rambouska z Přívor u nás přepěstěné a zušlechtěné, Hajnavky od Silného ze Všetat u nás přepěstěné a zušlechtěné, Hajnavky zdejší, zlepšené po několik roků zde pěstěné, Kříženci Hajnavek X Rocheford v Uhřiněvsi vypěstěné, Unicum přepěstěné v Uhřiněvsi, Nejvýnosnější, nakládačky rané zelené, německé, nakládačky zelené, Muromské.

Okurky k rychlení: Rocheford Improved, Noavovy, Perla ze Stuttgartu, První posel, Vítěz, Arnštatské zelené, Nejlepší ze všech, Blaův výsledek.

Rajská jablka: Matchum, Matcheles (americké, u nás přepěstěné druhy), Nittani, Drurs selectet Stone, Alice Roosevelt, Lucullus, Fuchsvood (raná), Král Humbert, Dánská exportní (raná). Artičoky: v 8 druzích.

Zuchety: (Italské tykve), hruškovitého a válcovitého tvaru. Květiny pěstěny zejména pro účely studia dědičnosti a tvorby cenných látek a to:

Letničky: Godetia v 55 odrůdách, Clarcia ve 40, Schizanthus. v 22, Nemesia v 10, Agrostema v 6, Salpiglosis v 31, Linaria v 21, Scabiosa v 14 odrůdách.

Trvalky: Phlox decusata asi ve 30 odrůdách (barvách), Delfinium v několika odrůdách, bleděmodré, tmavomodré a plnokvěté, Bergenie v 6 odrůdách, Penstemony v 10 odrůdách, Achilea milefolium fl. pl., Asclepius siriaca, Pyrethrum roseum fl. pl. v 10 barvách, Dianthus caryophylus, Dianthus caryophylus Chebandy, Dianthus barbatus, Gipsofila paniculata, Aubretia, Arabis, Astra zimní 2 odrůdy, Campanula medium ve 12 barvách, jednoduché a plnokvěté.

Léčivé a aromatické rostliny.

Polní pokusy: V roce 1927 dodržován stanovený program z minulých let, týkající se zjednodušení kultury, sklizně, další úpravy a rozmnožení sortimentu.

V roce 1927 upuštěno od stanovení rentability z toho důvodu, že mnohé porosty byly zničeny živočišnými škůdci. Tak na př. topolovka, jejíž výměra činila s celého pokusného pole, byla zničena dřepčíkem, který zničil její listy, takže zbyly toliko nervy. Také ibišek byl tímto škůdcem těžce postižen. Jiné druhy jako máty, následkem jarních nepohod a stáří porostů (3 roky na témže pozemku) zacházely přirozenou cestou. Mimo toho přistoupeno k reorganisaci pokusů, pokud se výměry zkoušených parcel týká; na místo záhonů 2×8 m voleny dílce 1 ar veliké, po stranách čtverce 10 m. Tímto má býti ušetřeno přepočítávání výnosů menších parcel na jednotku plošnou, omezení krajových rostlin a ulehčeno pozorování vyrovnanosti porostu, případně jeho hodnocení po dobu vegetace. Mimo toho větší tyto parcely umožňují lehčí obdělávání

« PředchozíPokračovat »