Obrázky stránek
PDF
ePub

pomocí potahů, obzvláště když byly voleny tak, aby více druhů rostlinných mohlo býti najednou jedním směrem projeto. Nakonec změna systému měla také tu výhodu, že jednou po více letech bylo možno pozemky znovu důkladně proorati, animálně prohnojiti a hlavně odpleveliti.

Pokračováno dále v pokusech s vodilkou kanadskou a dodána z tohoto druhu sáď jednotlivým stanicím, aby provedly s ní informační pokus. Vodilka dodána do těchto stanic: Libějovic, Oseku, Liblic a Deštnice.

Zkoušeno vysazování pupenů, vytvořených na kořenném vlásení a z těchto vyvinuly se vesměs mladé vodilky.

Pokusy s rosičkou: U rosičky sledována hlavně její regenerační schopnost. V pozdním podzimku kontrolovány rostliny na pokusech u rybníku Hliníře na Třeboňsku, jestli vytvářejí pupeny. V tuto dobu byly čepele listů odumřelé a v jejich úžlabí bylo pozorovati nahnědlé pupeny, z nichž příštím rokem vytvářejí se růžice listové. Téměř každá kontrolovaná rostlina měla tyto pupeny, některé i více. Semeno vyseté na podzim 1926, jež vzešlo v chlorotické rostliny, nedostalo se pro své hluboké umístění v mechu na povrch a rostliny rosičkové netvořily proto očekávaných řádků. Proto volena jiná technika výsevu, semeno vyseto na povrch mechu, případně rašeliny a řádky přikryty po délce dřevěnými latěmi, aby nemohl vítr semeno odváti, nebo prudký liják ze řádků odplaviti. Pokus tento má též ukázati, jestli rosička ke klíčení potřebuje světlo, nebo ne.

Pokusy s arnikou: Mimo v Orlických horách Říčky u Rokytnice a v Krušných horách Hirschenstand u Nýdkuzaloženy další pokusy s arnikou na Šumavě v Železné Rudě. I na tomto novém pokusném místě byl sledován stanovený cíl: Využíti přirozených vývojových podmínek naleziště prhy pro její umělé pěstování. Přesazování celých neb dělených oddénků, jakož i výsev semene měly vesměs příznivý výsledek. Nejlépe se přijímaly oddénky, které ihned na podzim bez dělení a s růžicí listovou byly přesazovány. Slabší výsledky ukázaly přezimované oddénky jarního sázení. Též dělení oddénků mělo nepříznivý vliv na vzcházení rostlin. Je zajímavo, že z dělených oddénků objevovaly se růžice listové teprve na podzim, jak při jarním, tak i při podzimním vysazování. Potřebuje tedy oddénkové očko určitou, delší dobu ke svému vývoji. Nejvýhodnější jevilo se přesazování celých rostlin do lučního porostu, avšak tím, že na pokusném pozemku nesečeno seno, většina dobře přijatých rostlin byla travním porostem utlačena. Semeno vzcházelo nejlépe tam, kde bylo seto do žlábků v lučním porostu, avšak i zde vyvíjející se travní porost ubírá mladým rostlinkám zastíněním možnost plného vývoje. Bude tedy třeba i tyto parcelky aspoň z části požínati, aby se ukázal rozdíl, jak dalece škodí travní porost vzrůstu mladých rostlinek. V Orlických horách bylo použito špetkové setby, která se dobře osvědčila. Mladé rostliny v obou případech vytvořily růžice o průměru 1 cm v prvém roce.

U příležitosti zakládání pokusů s arnikou na Šumavě prohledána celá Jezerní Stěna na výskyt hořce šumavského, bohužel, tato vzácná léčivá rostlina, jež prý tam měla stanoviště a která měla býti vzata do pokusů, nebyla dosud nalezena.

V roce 1926 založený sortiment aromatických bylin a keřů vyvíjel se dobře, pokud se zmohutnění rostlin týká a mnohé z druhů nasadily také spoře květů. Byly to hlavně Philadelphy a Syringy, dále také Lonicery.

Botanická zahrada léčivých rostlin doplňována byla Artemisií cinou, která vyvinula se ve zdravý trs, kvetla, však její semeno bylo neklíčivé. Také Gentiana, jež již 4 léta na témže místě vegetuje, dosud nenasadila semen.

Ústav zúčastnil se svým zástupcem středoevropského Mezinárodního sjezdu zájemníků o léčivé rostliny ve Vídni, který se konal v únoru a byl tam přednesen přehled a organisace pěstování léčivých rostlin v ČSR. Mimo toho Pěstitelské sdružení v Bystřici pod Hostýnem vyžádalo si a obdrželo rady ohledně organisace pěstění.

Chemické práce: Pokračováno v pokusech jako v létech minulých s pěstováním jak rostlin léčivých, tak aromatických za účelem studia vlivu kombinovaného hnojení na výtěžky hmoty rostlinné po jednotce plošné míry, dále na výtěžky silic a alkaloidů v pokusných rostlinách obsažených.

Se stanoviska chemického studován byl vliv na složení cenných látek po stránce chemické a kvalita jich, složení minerálních součástí popelovin, získaných pokusů hnojením a vztahy z toho plynoucí.

Pokusy konány v r. 1927 s těmito rostlinami: Máta 6 druhů, melisa, routa, ysop, šalvěj, kmín, koriandr, tymián, majoránka, angelika, pelyněk, kozlík, fenykl, anýz, estragon, heřmánek, rojovník, levandule, růže, hyacinth, narcis, akát, střemcha, šeřík, fialka, karafiát, lilie, jasmín, z ostatních: Rulík, durman, blín, vodilka, rosička.

Z pokusů vyplývá, jak bylo i v minulých letech potvrzeno, že hnojením docílené množství vzrůstu hmoty není v poměru, který by se dal pravidelně vyjádřiti, s obsahem látek cenných, ať jsou to silice, nebo alkaloidy. Téměř každá rostlinka vyžaduje určité kombinace hnojení, jež pak za určitých předpokladů má vliv na zvýšení výtěžku účinných látek. Složení hnojiva jest velmi důležitým, jak jsme pokusy zjistili.

Vápno samotné jako hnojivo působí ve většině případů nepříznivě jak na obsah, tak na složení účinných látek. Zjištěno, které Kombinace hnojiv jsou nejúspěšnější. U rostlin, jichž silice jest bohata na estery přídavkem drasla při hnojení zjištěno zvýšení obsahu esterů.

Otázka zvýšení výtěžku silice a alkaloidů jest více odvislá od klimatických poměrů (exposice vůči slunci, vláha, atd.) půdních poměrů, než od způsobu hnojení, dále od obdělávání a jiných, během

růstu se vyskytujících faktorů. Vedle zvýšení výtěžku účinných látek nutno přihlížeti i ke studiu složení a jich kvalitě, neboť mohou nastati případy, že sice získáme větší množsví látek účinných, ale dle složení méněcenných, rovněž i dle kvality.

K pokusům používáno jako hnojiva bylo: Síranu draselného ve formě kainitu, fosforu ve formě moučky Thomasovy, superfosfátu, kostní moučky, dusíku jako hnoje chlévského, síranu amonného, ledku čilského, dusíkatého vápna, ledku vápenatého, vápna.

V roce 1927 bylo vykonáno celkem: 160 destilačních zkoušek s materiálem čerstvým, zaschlým a sušeným, 160 chemických analys, zahrnujících chemické složení silic a alkaloidů, 190 stanovení minerálních součástí popelovin, 100 stanovení fysikálních, obsah alkaloidů, glykosidů a tříslovin zkoušen u 16 druhů rostlin. Vykonány 3 posudky pro celní spory.

Z ciziny došlo ke zkoušení 36 vzorků a to z Německa 10, Francie 20 a Holandska 6.

Poskytnuto a zodpověděno 150 různých dotazů o způsobu zpracování, rozpoznávání, posouzení a použití různých materiálií. Ústav zúčastnil se různých porad odborných kruhů průmyslových a zájmových.

Vedle běžných prací se stanoviska analytického zkoušen byl obsah cenných látek různých druhů drog methodou Stammovou a methodou Gerberovou. Methoda Stammova skytá poněkud vyšší výsledky.

Dále zkoušeny různé silice na barevné reakce a sice konány byly zkoušky s čistými silicemi a stanoveny barevné reakce a dále zkoušeny byly směsi různých silic a sledováno, jak dalece jest reakce ta pro kvalitativní zjištění směrodatnou.

Takto zkoušeny silice: Majoránková, anýzová, tymiánová, rojovníková, koriandrová.

Stanoven byl obsah vody u některých druhů silic a sledován byl normální obsah vlhkosti a konány pokusy se saturací silic vodou. Obsah vody v silicích závisí od jejího chemického složení a sice dle obsahu aldehydů, alkoholů, esterů přijímá a obsahuje silice více nebo méně vody.

Dále sledovány destilace a frakcionace různých směsí silic a jejich složek za účelem zjištění, zda a v jakých poměrech Ize je od sebe oddělovati frakcionovanou destilací.

Započato se studiem resinoidních látek rostlinného původu.
Některé analysy silic vykazovaly:

Máta: výtěžek 0:32%, suš. 1.6% destilací, sp. v. 0.900, opt. otáč. -20oo, I. r. 14602, vol. menthol 48.1%, vešk. menthol 53.3%, estery 52%, menthon 61%.

Černobýl: dest. vod. parou, výtěž. 0.25%, sp. v. 0.8919, opt. otáč. +428°, č. kys. 3'69, čís. est. 6210, po acetylaci 98.65.

Koriandr: dest. vod. par. výtěž. 0.75%, sp. v. 08101, opt. otáč. +12°, č. kys. 06, č. est. 51, obsah alkoholů 66.10%.

Chmel: dest. vod. parou, výtěžek 0·12%, sp. v. 08310, opt. otáč. -0.65o, I. r. 1·4800, čís. kys. 0.85, čís. est. 36.

Anýz: výt. vod. destil. 4%, suš. 18%, spec. v. 0.8834, opt. ot. +69° 1′, I. r. 1·4835, carvon obsh. 26%.

Fenykl: výtěž. vod. destil. 67%, sp. v. 09667, opt. otáč. +10° 1', I. r. 1.5384.

Máta polej: výtěž. 0·3%, dest. parou, sp. v. 09389, opt. otáč. +26o 5, č. kys. 0:33, estery (menthylacetát) 0.95%, alkoholy volné (menthol) 9.65%, vešk. alkoh. 11.00% ketony 63%, rozp. 70% alk. 1:2.

Z rostliny sušené získaná silice vykazuje sp. v. 0·9396, opt. ot. +20° 1, estery 0.90, alkoh. volné 9.45%, ketony 62%, rozpust. alk. 70% 1: 2.

Heřmánek: dest. vod. parou, výtěžky: 0.19%, sp. v. 0931, b. tuh. +3° C.

Levandule: výtěž. 0·3% dest., spec. v. 0·879, opt. otáč. —10o 34, estery 39.2%.

Jalovec: výtěž. 28–3·2% dest. vod. parou, sp. v. 0·8657 až 0.8710, opt. otáč. +8o, +18° 8', č. kysel. 0.5—2.24, čís. zmýd. 5—14 po acetyl. 11-25, rozpust. 1:16 v alk. 90%.

Rulík: výtěžek 0 20% alkaloidů, durman: výtěžek 0.09% alkal. Blín: výtěžek 0:31% alkaloidů, získaný olej vykazoval spec. váhu 0-916, čís. kys. 5:39, čís. zmýd. 1706, čís. jod. 863.

Pokus statický.

V provádění mnohaletého a komplikovaného pokusu statického pokračováno bylo týmž způsobem jako v minulých létech s tím rozdílem pouze, že od tohoto roku budou každoročně hony pro směsky vápněny.

Při zpracování provedeno bylo 2880 mechanických určení a 4416 výpočtů.

Pokus statistický.

Pokus statistický s 12 odrůdami pšenice ozimé, 8 pšenice jarní, 5 ječmenů jarních a 8 hrachů a pelušek prováděny na 17 pokusných místech v Čechách, na Moravě i Slovensku.

Provádění pokusů, záznamy, sklizeň i zpracování sklizně bylo totéž jako v minulých létech a vyžádalo si pouze u pokusu ústavního přes 150.000 mechanických určení a výpočtů.

Pokusy mimoústavní.

Kromě pokusů, které ústav provádí na vlastních pokusných polích v Uhřiněv si, řídí i síť pokusů na ústavech a stanicích zemědělských.

V r. 1927 to byly:

Pokusy statické ve Valečově a Bárce-Košicích.

Pokusy statistické v Čáslavi, Hořicích, Chrudimi, Klatovech, Oseku u Rokycan, Plzni, Poděbradech, Roudnici n. Lab., Táboře, Valečově, Brně, Breznu, Komárně, Rimavské Sobotě, Záturčí, Zvoleni, Košicích, Trebišově a Barče.

Pozorovací pokusy s jetelovinami v Čáslavi, Hořicích, Chrudimi, Jičíně, Klatovech, Libějovicích, Oseku, Táboře, Valečově, Roudnici, Domanínku, Záturčí, Niž. Vereckách, Liptavském Hrádku, Oravském Podzámku, Košicích, Sabinově, Brně.

K odrůdám, které byly v těchto pokusech již v minulých létech, přibylo letos 6 odrůd jetelů švýcarských a 22 odrůd moravských červených jetelů.

Pozorovací pokusy a množení travin v Hořicích, Táboře, Libějovicích, Klatovech, Valečově, Domanínku, Opavě, Brezně, Záturčí, Orav. Podzámku, Niž. Vereckách, Barci-Košicích.

Pokusné vrbníky v Libějovicích, Oseku, Uhřiněvsi, Valečově a Táboře.

Pokus s americkou pšenicí Kanred v Liblicích, Jičíně a Bra

tislavě.

Ke rozmnožení a eventuelním dalším pokusům přiděleny ústavem ušlechtěné odrůdy:

Tabáku: Zahradní bílý (1 kmen), Zahradní růžový (2 kmeny), 2 kříženci F., 3 kříženci Fs a 2 kříženci F. ústavu v Bratislavě a výzkumné stanici v Komárně.

Ozimé pšenice: 4 kmeny, B/11, B/22, G/13 a S/15 výzkumné stanici v Liblicích, 2 kmeny S/8 a S/20 správě státního velkostatku v Jenči.

Jarních ječmenů: Kmeny V, 1 a X, 18 výzkumné stanici v Liblicích a kmeny XI, 8 a XV, 4 p. Kolihovi v Uhřiněvsi.

S generálním ředitelstvím státních statků bylo zahájeno jednání o pronájem vhodných pozemků k založení pokusného vrbníku v Brandýse n./L. a pokusů travinářsko-pastvinářských ve Vrchlabí.

Dotazníková akce o parcích.

Tato akce minulého roku zahájená slibuje velmi dobrých výsledků. Z vyplněných dotazníků ústavu vrácených jest zřejmo, že setkala se s plným pochopením interesované veřejnosti a že zpracování přinese mnoho zajímavých a cenných zpráv o našich parcích a přírodních památkách.

Výstavky originálních odrůd československých.

Aby propagováno bylo poznání a zvýšeno používání původních odrůd československých, navrhl a pořídil biologický ústav kolekce originálů v ČSR vyšlechtěných, které budou postupně umísťovány v ústavech a stanicích zemědělských k informování širší veřejnosti.

« PředchozíPokračovat »