Proč zmizely insignie Karlovy univerzity: 70 let pátrání po 700 let starých symbolech české historie

Přední strana obálky
Grada Publishing, a.s., 1. 7. 2015 - Počet stran: 200
Již sedmdesát let probíhá pátrání po ztracených nebo ukradených insigniích Karlovy univerzity. Univerzitní žezla, medaile, zakládací listiny a archiválie zmizely na konci druhé světové války. Dosud se ani nepodařilo zjistit, jestli jsou sedm set let staré symboly, neodmyslitelně patřící k imatrikulacím nebo promocím, ještě na světě.Zveme vás na dobrodružnou pouť pátrání po jejich stopách. Pouť, jejímž cílem možná zatím nebude jejich znovunalezení, ale může jím být alespoň výzva, aby se v bádání pokračovalo. Než se však vydáme na složitou cestu, podobnou hledání jehly v kupce sena, seznámíme se blíže s univerzitou a její historií. Bez pochopení toho, jak vznikla a vyvíjela se, kolika úskalími musela projít, jaké tvrdé boje sváděla o svou existenci, by nám unikl nedozírný význam jejích symbolů a důkaz, že Karlova univerzita je skutečně naší, českou univerzitou.
 

Obsah

Zdravice prezidenta České republiky
13
Vznik a rozvoj Karlovy univerzity
29
Rozdělení univerzity
49
Doba nacistického temna 109
155
Výzva všem
175
Použitá literatura
185
Autorská práva

Další vydání - Zobrazit všechny

Běžně se vyskytující výrazy a sousloví

O autorovi (2015)

PhDr. Milan Syruček (nar. 28. 1. 1932 v Kolíně) již během gymnazijních studií začal spolupracovat s redakcí Mladé fronty, kde poté pracoval 35 let. Absolvoval mnoho zahraničních cest, účastnil se řady významných mezinárodních akcí, mnohokrát procestoval prakticky celý tehdejší Sovětský svaz a měl možnost dostat se i do tajných archivů a navázal osobní kontakty s řadou osobností. V srpnu 1968 vydával ilegální Mladou frontu. Poté byl zpravodajem MF ve Francii. Mnohokrát navštívil Vietnam, prošel Ho Či Minovou stezku a jako novinář se bezprostředně účastnil války s USA, s Rudými Khméry v Kambodži a s Čínou. Od roku 1957 spolupracoval s Československou televizí, kde připravoval vlastní samostatné pořady. Spolupracoval rovněž s Československým rozhlasem a řadou časopisů. Během své kariéry připravil desítky rozhovorů s různými státníky, politiky, umělci a dalšími významnými osobnostmi. V současné době spolupracuje s Literárními novinami, s Evropským parlamentem, věnuje sepsaní literatury faktu, připravuje a moderuje diskusní debaty v Evropském domě a jezdí na besedy se čtenáři.
Ing. Josef Svoboda, Ph.D. (nar. 24. 11. 1956) studoval na výrobně-ekonomické fakultě VŠE a studia zakončil doktorandským studiem mezinárodních vztahů. V roce 1991 byl přijat na rektorát Univerzity Karlovy a stal se ředitelem vydavatelství Karolinum. V roce 1993 si jej zvolil ministr kultury Pavel Tigrid jako svého náměstka pro kulturní dědictví, divadla a galerie. Z této funkce přešel o tři roky později na Nejvyšší kontrolní úřad. Od roku 2002 byl pracovníkem ministerstva, z toho strávil téměř tři roky v Mezinárodní bance hospodářské spolupráce v Moskvě. V roce 2013 byl jmenován kancléřem Českého vysokého učení technického a tuto funkci zastává dosud.

Bibliografické údaje