Skrytá autorita: Iracionalita a dav v člověku

Přední strana obálky
dybbuk, 1. 7. 2011 - Počet stran: 324

 Proč si za vůdce volíme jedince s psychopatickými sklony? Proč k smrti nenávidíme skupiny lidí, kteří se od nás neliší ničím kromě názorů na několik abstraktních a nepodstatných záležitostí? Proč jsme schopni nasazovat život při obraně standarty? Kniha se snaží na tyto nejednoduché otázky týkající se iracionality a víry nalézt odpovědi.

V boha věří většina lidstva. Víra je a vždy byla zcela běžná, je to cosi, bez čeho si mnoho lidí neumí představit svůj život. Zamyslíme-li se, zdá se, že není možné odpovědět na otázku, k čemu je náboženství dobré. Podle evoluční teorie by naše tělesná stavba a chování měly směřovat k možnosti mít co nejvíc potomků a dále šířit své geny. Ovšem jak si tedy vysvětlit masy lidí, jež toto pro víru obětují?

Na druhou stranu lidská víra významně ovlivňuje činnost politických stran, církví, ekologických organizací i vědeckých skeptiků. Víra je emocionální stav, díky kterému jednáme podle psychologie davu. V davu nikdy nejsme sami, díky víře nikdy nejsme sami. Oboje nás zbavuje kritického pohledu na vůdce a naše souvěrce, přiměje nás v opojení spáchat zločin a stejně tak jsme díky víře schopni hrdinských skutků, ke kterým bychom se jinak neodhodlali…

Text působí jako návod, jak se orientovat ve vlastním myšlení, rozpoznat svůj sklon k iracionalitě, i když se svým založením považujeme za osoby řízené rozumem.

 

Vybrané stránky

Obsah

SPOLUTVŮRCI VÍRY
59
servilita naplněná ctí
76
druhý pól víry
91
fyzice neznámé silové pole
107
Vůdceje symbolem skupiny
122
jsem tojá nejsem tojá?
139
spánek rozumu plodínestvůry
153
Boží helma
166
JAZYK VÍRY
197
Mapa iracionality
213
Ministerští předsedové který z nichje nahý?
233
SMÍR S VÍROU
246
Lapeniv kruzích
261
takzvané dobro
274
POZNÁMKY 297
306
Autorská práva

makefór not war
181

O autorovi (2011)

Milan Petrák (1968, Mariánské Lázně), publicista a spisovatel, vystudoval České vysoké učení technické. Uveřejnil několik desítek povídek a článků v novinách, časopisech a antologiích, v roce 2007 vydal román Výrobce osudů (Triton). 

Zájem o rozličnost projevů náboženského života ho přivedl k pobytu mezi členy hnutí Haré Kršna a do antroposofické komunity v Holandsku. V knize Skrytá autorita originálním způsobem využívá svou znalost práce s databázemi a statistickými metodami i vlastní zkušenosti s náboženskou vírou. Pokládá sám sobě i čtenářům zásadní otázky a snaží se nacházet odpovědi, přičemž využívá poslední poznatky lingvistické analýzy aplikované na texty politických stran, církví a spolků.

Bibliografické údaje